Aktuálně > Celá ČR > San Francisco: Každý den jako jiné město a jiný příběh - část II.

San Francisco: Každý den jako jiné město a jiný příběh - část II.

Projdete se v prvních dnech po městě a rychle poznáte, že lidé jsou k sobě hodně otevření a zejména mají otevřenou mysl. Často vás někdo pozdraví na ulici s širokým úsměvem a větou: "Jak je, brácho?" Jindy starší žena nastoupí do tramvaje, potká druhou postarší ženu - víte, že se vůbec neznají a přitom spolu hovoří o baseballu - týmu Giants, životě i dnešní práci, jako by se znaly 20 let. Na jejich tvářích je vidět, že každá z nich má své starosti, ale zpřijemní si cestu povídáním a smějí se na celou tramvaj.

San Francisco je výchozí destinací pro mnoho bílých límečků, kteří pracují v nedalekém Silicon Valley - Mekce nových technologií pro celý svět. Modré límečky, jak se zde říká managerům druhé kategorie, se pohybují v mrakodrapovém - finančním centru města a vystupují na stanici metra Montgomery st. San Francisco je díky Silicon Valley stejně drahou destinací jako Manthatan v New Yorku a druhým nejhustěji osídleným místem právě po New Yorku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ChineTown
Foto: Robin Čumpelík

San Francisco je velice multikulturní město. V různých čtvrtích platí různá pravidla, například v Chinetownu se policii nechce moc zasahovat do čínských vztahů. Chinetown je přitom hodně bohatá čtvrť, jejíž zadní část končí u hotelu Hilton a dalších prestižních budov. Najdete zde vše v čínštině včetně dopravních značek.

Mission District byla a částečně stále je ulice gangů z Jižní Ameriky, která ze San Franciska vede v podstatě až do Mexika. Na Mission District seženete cokoliv, a když říkám cokoliv, myslím tím opravdu cokoliv. V centru a blízkosti Downtownu je mnoho bezdomovců. Může se vám stát, že také přijdete večer do ulice, kde třeba leží 100 lidí na zemi. Většina z nich vozí svůj domov v pytlích v nákupním vozíku.

Bydlel jsem týden u přátel v Bayview - Hunter's point - to je velice originální čtvrť, kam vás taxikář nechce ani odvést. Před pouhými 10 lety tam byl hodně tvrdý život a bílá rodina či jednotlivec tam skoro nemohl vstoupit. Podobně nebezpečnou oblastí je stále přímo Hunter's point, tam jsem odvahu jít neměl. Když jdete ostatními částmi této čtvrti, máte pocit, že jste neustále ve filmu, který se právě natáčí - pozorujete autentické lidi a jejich autentické příběhy. Mnoho z nich potkáte častěji. Výhody to bydlení mělo - např. celodenní jízdenku na Muni (místní tramvaj, metro, trolejbus) jsem si kupoval na černém trhu za pouhý dolar.

 

Chcete více poznat, jak to chodilo před pár lety v San Francisku a dodnes na Hunter's Point? Podívejte se na film - Sucker Free City (2004).
Zdroj: YouTube

Počasí je zde stejně rozmanité jako jednotlivé čtvrti, dokáže se radikálně změnit během 500 metrů. Během jednoho dne můžete v San Francisku zažít čtyři různá roční období. Jestli si myslíte, že v Kalifornii je vždy krásné počasí na plavky a tričko, tak s tím v San Francisku nepočítejte. Určitě si vezměte bundu i čepici. Mark Twain jednou řekl: "Nikdy jsem nezažil větší zimu než v srpnu v San Francisku."Studuji nějaké věci, píšu tento článek a poslouchám u toho tuhle píseň.
Janis Joplin zemřela ve svých 27 letech, ale stihla toho opravdu hodně. V San Francisku žila kousek od Golden Gate parku a dnešního Hippies Hill.

Asi víte, že zde odstartovalo hnutí hippies, jdete po ulici a víte, že zde hrála a bydlela Janis Joplin, v jiných ulicích se proháněly gangy z Číny, či známý motorkářský gang Hells Angles. V ulicích jsou živé kapely, muzikanti a bubenící, kteří tvoří vynikající atmosféru města. Vznikl zde festival Summer of Love ve slavné Haight-Ashbury nebo také duhová vlajka jako symbol gay a lesbian komunity. Dnes má komunita v San Francisku svoji vlastní velkou čtvrť, kde vlají pouze duhové vlajky.

Konal se zde první San Francisco Pride. Obecně se v San Francisku koná mnoho pouličních festivalů, pravidelných koncertů a vystoupení, kde je vstup zdarma. San Francisco je velice liberální město. Můžete zde kromě festivalu jídla, jazzového či rockového festivalu a mnoha dalších navštívit erotický či fetišistický festival. Musím říci, že mě trochu zarazilo, když jsem jednou potkal na ulici kluka, který vedl svou holku na řetězu na Market street - jedna z hlavních tříd v SF.

Chodím a běhám městem bez mapy, pozoruji život kolem sebe a čekám, co samo přijde. Každý den tak vidím trochu jiné město a trochu jiný příběh.

Robin Čumpelík, San Francisco, Kalifornie