Aktuálně > Jihomoravský kraj > Točilo se se starostkou N. Lískovce Janou Drápalovou

Točilo se se starostkou N. Lískovce Janou Drápalovou

Plná dobroty, kterou jsem nasála od pana Davida Svobody, přejíždím vlakem z Chrudimi do Brna. Je mi tak lehce, že se usmívám až směju. O to víc, když průvodčí odhadne velikost mého batohu na „měsíční expedici v Tibetu“. Vím, že další den mohu sdílet příběh paní starostky městské čtvrti Nový Lískovec Jany Drápalové. Jelikož už trochu znám výsledky její neúnavné práce pro svou čtvrť a potažmo Brno celé, přemýšlím, kam si tito lidé chodí pro motivaci, kde čerpají sílu. Cítím se poctěna, že právě já mohu být přítomna jejich cestám do sebe, cestám do vlastní minulosti, cestám pochopení svých pohnutek a možná rozklíčování svých emocí.

Noc trávím v Brně u své milované sestry - ještě že se mohu s někým podělit o to pozitivní, co jsem nabyla. Vím, že paní starostka Drápalová umí pracovat s časem. Má za sebou tolik užitečného pro své okolí a hlavě - při tom všem prožívá pohodový rodinný život: sportuje hlavně se svým milujícím manželem, užívá si svou čerstvou roli babičky. Jak krásně zapadá, když se z telefonu dozvídám: “Mohla byste prosím přijít o hodinu dříve? Mám důležitou schůzku ohledně brněnské spalovny.“ Je mi jasné, že to zvládnout musím. A doufám… doufám, že dobře trefím do Nového Lískovce. Doufám, že najdu rychle mezi desítkami paneláků městský úřad.

Jedu správným trolejbusem - je to dobré. Už z dáli vidím paneláky. Přemýšlím, proč se paní Drápalová - ekologicky smýšlející bytost ujímá starostí o „betonové město“. Prší, hledám úřad. Nemusím komentovat, jak se cítím, když mi paní odpovídá: „Pod paneláky.“ Až čtvrtá postava pod deštníkem ví, kde sídlí paní starostka. Setkávám se se sportovně vyhlížející usměvavou paní starostkou. Ani nespěchá, ani neotálí. Cítím malou nervozitu. Brzy chápu, že pramení ze skromnosti té dámy.

Paní starostka Jana Drápalová je milá, silná žena. Hltám každé její slovo. Právě proto, že její výpověď graduje … a ještě hlouběji… s přibývajícím časem naslouchání si připadám menší a menší, a cítím svou husí kůži. Život na sídlišti mi najednou připadá krásný a budoucnost pozitivní. Zastupitelka města Brna, starostka městské části Nový Lískovec, je hlavně člověk s dobrým srdcem. Určitě si nenechte ujít tento příběh. Boří hranice toho, co jsme si o „lidech na radnici a úřadech“ mysleli.

Lenka Rybáčková