Aktuálně > Moravskoslezský kraj > Do Ostravy se chystá festival Jeden svět

Do Ostravy se chystá festival Jeden svět

18. až 31. března - Jeden svět. Lidská práva i životní styl

Nejen dokumenty o lidských právech, ale i o životním stylu, zdravotnictví či médiích přináší 15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět 2013. Letos se festival koná ve 41 městech České republiky, v Ostravě začíná v pondělí 18. března.

Hlavními scénami festivalu se v Ostravě stanou Atlantik, kino Art, Minikino, Stará Aréna nebo Antikvariát a klub Fiducia. Návštěvníci festivalu kromě desítek filmů mhou sledovat i debaty o dodržování lidských práv v Rusku nebo rolích médií v totalitních režimech.

„Letošní program představí filmy se silnými osobními příběhy, nezaujaté pozorování života v málo známých oblastech nebo práci angažovaných a kontroverzních dokumentaristů,“ uvádí mluvčí festivalu Jiří Služenko.

Foto: OKNO

Rozmanitost festivalu a příběhů, které přináší, lze podle Služenka ilustrovat na trojici hostů k filmům z Jižní Koreje, Japonska a Norska. Jihokorejec Hark-Joon Lee přiváží dramatický dokument Po zemi, po moři, který sleduje odvážnou snahu severokorejského uprchlíka spojit rodinu útěkem na malé rybářské lodi rozbouřeným Žlutým mořem. Dán Kaspar Schröder zase navštívil Japonsko, aby ve filmu Rodina k pronájmu zdokumentoval podivné podnikání - možnost pronajmout si přátele na večírek, rodinu nebo hosty na svatbu, když vám chybějí ti skuteční. Norský dokument Statečná srdce přiveze jeho producentka Tone Grøttjord. Původně to měl být dokument o přípravě na školní volby a měl zachytit, proč bývá norská společnost označovaná za nejkultivovanější demokracii světa. V průběhu natáčení ovšem zasáhla jeho hrdiny tragická událost v podobě teroristického útoku Anderse Breivika. Téma filmu se tak posunulo ještě blíže tomu letošnímu festivalovému, které se snaží upozornit na rostoucí netoleranci ve společnosti. Nenásilná reakce Norů na extremismus i traumatickou situaci po letních událostech v roce 2011 je inspirující. I proto bude film Statečná srdce letošní festival zahajovat.

Na programu jsou i české novinky: Helena Třeštíková dokončila film Vojta Lavička – Nahoru a dolů o životních osudech romského muzikanta a novináře Vojty Lavičky. Zdeněk N. Bričkovský natočil nový film nazvaný Fenomén /Duševní komfort Jurije Petroviče/ o svérázném sibiřském samotáři, sedmdesátníkovi Juriji Petrovičovi. Promítat se bude i snímek slovenských sousedů Od Fica do Fica dokumentaristky Zuzany Piussi.

Slavnostní zahájení festivalu se v Ostravě koná v klubu Atlantik v pondělí 18. března v 18 hodin. Poté v 19. 30 následuje film Statečná srdce.
Přesný program na: http://www.jedensvet.cz/2013/ostrava

Co: Jeden svět, festival
Kdy: 18. – 31. března
Kde: Minikino, Atlantik, Stará Aréna, Antikvariát a klub Fiducia, kino Art…
Předprodej: Některé ze vstupenek možno koupit na pobočkách Ostravského informačního servisu. Například na zahajovací norský film Statečná srdce: OIS Elektra, OIS Přívoz

Zdroj: OKNO