Aktuálně > Pardubický kraj > Senior doprava na Pardubicku poslouží i hendikepovaným dětem

Senior doprava na Pardubicku poslouží i hendikepovaným dětem

Sociální doprava, kterou provozuje na Lanškrounsku od roku 2006 Český červený kříž pod názvem Senior doprava, slouží od začátku letošního roku i dětem s hendikepem a jejich rodinám. Od obecně prospěšné společnosti Gaudium totiž Červený kříž převzal svoz dětí do Speciální základní školy. Přimluvit se za větší podporu Senior dopravě přijel na kraj i farář Zbigniew Czendlik. Společně s hejtmanem Martinem Netolickým a radním Pavlem Šotolou se dohodli o navýšení příspěvku pro Oblastní spolek Českého červeného kříže v Ústí nad Orlicí na půl milionu korun.

„Nejedná se o klasickou registrovanou sociální službu, ale je to služba, která na ty klasické navazuje,“ vysvětlil radní pro sociální oblast Pavel Šotola. Právě i pro takové případy jsou určena grantová řízení. „I přes tíživou rozpočtovou situaci chceme podobné záležitosti i nadále podporovat. Český červený kříž dělá velmi prospěšnou činnost nejen v zdravotní prevenci, ale tady především v pomoci seniorům a dětem s hendikepem. Pokud to bude možné, přispějeme na tyto služby i v příštích letech,“ slíbil hejtman Martin Netolický.

Senior dopravu provozuje Český červený kříž na Orlickoústecku, Českotřebovsku a Lanškrounsku a v blízkém okolí. „Cílem je začlenit sociálně vyloučené nebo ohrožené osoby do běžného života, umožnit jim návštěvy lékaře, nákupy, návštěvy u přátel, jednání na úřadech a v neposlední řadě i svoz do školy,“ upřesnil využití dopravy ředitel Úřadu Oblastního spolku Českého červeného kříže Ústí nad Orlicí Jiří Preclík.

Společné zájmy mají hejtman Martin Netolický a lanškrounský farář Zbigniew Czendlik také jako členové nově vzniklého Nadačního fondu Orlickoústecké nemocnice. V něm se spolu se starostou Ústí nad Orlicí Petrem Hájkem snaží oslovit firmy, města a obce ze spádové oblasti nemocnice a společně tak přispět na nákup zdravotnické techniky. „Já říkám, že stav zdravotnictví není jen záležitostí ministerstva, kraje nebo města, ale je to záležitost nás všech, i my ji máme ve svých rukou,“ dodal Czendlik na hejtmanství.

Zdroj: Krajský úřad Pardubického kraje