Aktuálně > Zlínský kraj > V Růžďce na Valašsku si žijí po svém, nezávisle

V Růžďce na Valašsku si žijí po svém, nezávisle

Valašský LETS oslavil 1. narozeniny: v sobotu 8. června jsme v Základní škole Růžďka pořádáli seznámení s LETS a výměnnou burzu. Na Valašsku byla skupina s poetickým jménem „Jožin sobě“ založena před rokem a  právě oslavila první narozeniny. Přidávat se k nám „alternativcům“ začínají už i místní lidé. Lokální ekonomika v dnešní době nabývá na důležitosti a začíná to vnímat stále víc lidí. Jedním z možných nástrojů, jak ji posílit v místě, kde žijeme, je LETS-místní výměnný obchodní systém.

Můžeme si mezi sebou vyměňovat různé věci a služby formou vzájemné výpomoci a nebereme za to peníze ale „virtuální měnu“ založenou na důvěře, že od někoho jiného dostaneme to co potřebujeme. Tyto skupiny vznikají poslední dobou jako houby po dešti, letos vznikly například LETS Jesenicko, a LETS Ostrava, neformální skupina byla založena ve Dvorcích u Bruntálu, na podzimní termíny se chystají v Rožnově a Olomouci.

Komunitní plánování školní zahrady se přesouvá do fáze realizace: Se školníkem a členem obecního zastupitelstva jsme sladili představy o realizaci a údržbě zahrady. Vymysleli jsme, kam umístit ohniště s posezením, z čeho a kde postavit vysoké záhony na výuku pěstitelských prací pojatých tak, aby žáky bavily a ne odrazovaly od zahradní tvorby. Ředkvičky, salát, cibulku a hrášek si děti budou pěstovat bez ohýbání zad a díky mulčování i bez velkého pletí. Pokud se naučí semínka naset dostatečně řídce, mohou si ušetřit i protrhávání. Pak už zbývá jen sklidit a pochutnat si na dobré svačině.

Na zahradě se dál pokračovalo vyměřením cest ve svahu a naplánováním postupu bagrování a navážení zeminy tak, aby nová cesta byla přístupná i pro chlapce, který je ve čtvrté třídě a je na vozíku. Bylo to za pět minut dvanáct, protože příští týden přijede bagr, který na dva dny zapůjčí obec. Zdá se že růždeckým na jejich dětech opravdu záleží.

Autorka: Alena Suchánková