Příběhy nové kultury opět v hlavní roli ČRo

Petr Dvořáček, regionální koordinátor Učíme se příběhy pro Olomoucko, byl hostem olomouckého pořadu Českého rozhlasu Větrník, a to 23. září. Poslechněte si jej v audiozáznamu.

více...

Jak spojit Východ a Západ? Původní myšlenka - California Institute of Integral Studies

California Institute of Integral studies (CIIS) je aktreditovaná vysoká škola, která vznikla již v roce 1968. Institut rozšiřuje hranice tradičních studijních programů a snaží se propojit – ducha, intelekt, moudrost ve službě jednotlivců, společenství a zemi. Univerzita nabízí mnoho oborů, veřejných workshopů, má 72 hlavních členů fakulty a 1400 studentů. Můžeme ji nazvat univerzitou tzv. Nové kultury.

více...

Putování "Příběhů" z Napajedel přes Ostravu do Sluňákova

Putovní jízda Příběhů nové kultury začala v neděli 15. září ve Zlínském kraji na zámku v Napajedlech. Podruhé jsme se s "Příběhy" setkali v Moravskoslezském kraji v multifunkčních pracovních prostorách Viva Ostrava. Nedalo nám to a další sobotu jsme oplatili podporu setkání v Napajedlech olomouckému „regionálovi“ Petrovi Dvořáčkovi naší návštěvou dalšího setkání s "Příběhy" na Sluňákově.

více...

Hrdinové "Příběhů" byli opět hosty Českého rozhlasu. Poslechněte si je

Jak se učilo, jak se učí, jak učí oni a jak by se mělo učit, aby to všechny zúčastněné bavilo? O tom v neděli 22. září v Čajovně mluvili hosté, které spojuje téma vzdělávání: malířka, výtvarná pedagožka a zakladatelka soukromé ZUŠ Šárka Hrouzková, zakladatelka jedné z prvních lesních školek v ČR a zakladatelka komunitní školy Michaela Formanová a terénní sociální pracovník, který vede kroužek pro romské děti a zabývá se v praxi problematikou vzdělávání Romů Robert Sutorý.

více...

„Jemná akce“ může vést k zázračným výsledkům

Dnes cítíme, že žijeme ve světě, který je neustále v krizi. Všechno kolem nás, noviny a televize, nás varuje před globálním oteplováním a degradací životního prostředí, terorismem a mezinárodními konflikty, chudobou třetího světa a důsledky současného ekonomického propadu.

více...

Kulturně kreativní a vznikající kultura planetární moudrosti

Šance, kterou nabízí vznikající kultura planetární moudrosti spočívá v tom, že představuje protijed vůči nezvladatelnému strachu, cynismu a beznaději naší doby. Pokud se snažíme před kolapsem civilizace pouze utéct, budeme své úsilí rozptylovat a prchat všemi směry, podobni mraveništi, do kterého někdo dupl.

více...

Jste kulturně kreativní?

Kulturně kreativní čítají 50 milionů Američanů, kteří se hluboce zajímají o ekologii a o záchranu planety, vzájemné mezilidské vztahy, mír a sociální spravedlnost, o autenticitu a vlastní realizaci, o spiritualitu a vlastní sebevyjádření. A je překvapivé, že jsou zároveň orientováni jak na své nitro, tak na sociální otázky: jsou to aktivisté a dobrovolníci a na dobré věci přispívají víc než jiní Američané. (Rovněž v Evropské unii je asi 80-90 milionů kulturně kreativních.)

více...

San Francisco: Každý den jako jiné město a jiný příběh - část II.

Projdete se v prvních dnech po městě a rychle poznáte, že lidé jsou k sobě hodně otevření a zejména mají otevřenou mysl. Často vás někdo pozdraví na ulici s širokým úsměvem a větou: "Jak je, brácho?"

více...

Příběhy Robina Čumpelíka z kreativního San Franciska - část I.

Všimněte si ve svém okolí, jakou tóninu hlasu lidé používají při vyslovení slova "náhoda" či jaká slovní spojení, např. když se jedná o větší synchronicitu či sérii plynutí, řeknou: "jooo náhoda" nebo "no to byla nááhoda".

více...

"Mám radost, že lidé mají stále větší chuť se poznávat a vycházet si vstříc."

Rozhovor Zdeňky Brychtové s Alenou Malíkovou, poradkyní v oblasti ekologického a komunitního zemědělství z Příboru na Ostravsku.

více...

Celá ČR: Zajímají nás i takzvaně obyčejní lidé

Kromě velkých příběhů zpracovaných do formy videovizitky a vyprávěného životního příběhu přinášíme i medailonky lidí, kteří nás zaujali svými hodnotami, svou lidskostí, svým životním stylem. Najdete je na hlavní straně našeho webu pod zelenými body v mapě ČR. Je nás stále více a více.

více...

Umění patří do pražských ulic

PRAHA - Letošní ročník Festivalu Street For Art se koná přímo naproti výstupu ze stanice metra Černý Most, kde bylo deset let opuštěné staveniště. Právě tato ještě před nedávnem neutěšená aglomerace by měla svou přeměnou dát inspiraci dalším místům a jejich obyvatelům ke kultivaci. O designovou proměnu místa konání festivalu se postarali architekti Mjölk a festivalovou kavárnu navrhli Edit! architekti.

více...

Učení od Jana Hanáka, dokumentaristy a faráře na jižní Hané

Komunita je to, co město odlišuje od vesnice. Nikde ve městě nenajdete lepší komunitu než na vsi.

více...

Férová snídaně ve vašem městě

PRAHA, VYŠKOV - Férová snídaně ve vašem městě je happening na podporu fair trade. Koná se při příležitosti Světového dne pro fair trade, což je svátek, který slaví druhou květnovou sobotu tisíce lidí na celém světě. Přidejte se k nim a posnídejte taky. Letos snídáme 11. května.

více...

Začalo natáčení dokumentu projektu Učíme se příběhy

Dokumentární film o lidech žijících v České republice, kteří svým komplexním pohledem a občanskou tvořivostí dokazují zázraky v oblasti vzdělávání, kultury, životního prostředí, zdraví, soběstačnosti, komunitní i sociální práce. Hledají recept na to, jak se k naší zemi chovat jako dobrý hospodář - s láskou, s nápady, zodpovědně, eticky a udržitelně.

více...

Neptej se, kdo má v dané chvíli vládnout, ale kdo má být poslušný

Člověk ateista, tedy já, neměl nikdy ponětí o tom, jak snadné je začít věřit. A člověk věřící, tedy Jan Hanák, možná nikdy netušil, že právě on dokáže takového člověka k něčemu podobnému během společného tříhodinového rozhovoru přimět.

více...

Vlajku pro Tibet vyvěsily 10. března stovky českých radnic

Mezinárodní kampaň „Vlajka pro Tibet“ byla spuštěna v polovině 90. let a jejím cílem bylo upozornit na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. V České republice je iniciátorem a patronem kampaně občanské sdružení Lungta. Cílem akce je připomínka letošního 54. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu.

více...

4. března začíná festival Jeden svět

Nejen dokumenty o lidských právech, ale i o médiích, zdravotnictví a životním stylu přináší 15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2013. V pražských kinech potrvá od 4. do 13. března, pak se přesouvá do dalších 40 měst České republiky.

více...

Praha: Era svět uvádí panelovou diskuzi na téma e-mobility

V úterý 26. března 2013 se od 10 hodin v Era světě, na Jungmannově náměstí v Praze 1, bude konat panelová diskuze na téma elektromobility.

více...

Soutěž pro neziskovky na téma společensky prospěšné aplikace

Chcete-li zlepšit svoje okolí, pomoci lidem s hendikepem nebo jinak měnit svět k lepšímu, máte možnost zapojit se do soutěže o 300 tisíc.

více...