Žít změnu

dokumentární film o lidech nové kultury

 

Dokumentární film o lidech žijících v České republice, kteří svým komplexním pohledem a občanskou tvořivostí dokazují zázraky v oblasti vzdělávání, kultury, životního prostředí, zdraví, soběstačnosti, komunitní i sociální práce. Hledají recept na to, jak se k naší zemi chovat jako dobrý hospodář - s láskou, s nápady, zodpovědně, eticky a udržitelně.

Mezi hlavní hodnoty těchto lidí patří respekt k lokální kultuře, příslušnost k místu a krajinnému rázu, biologické i kulturní diverzitě, zachování vesnického osídlení, volné životní tempo se zachováním možnosti reflexe vlastního jednání a jeho smyslu, snaha o napojení se na přírodu a přirozené rytmy, vysoká kvalita života v jeho spirituálním a seberozvojovém rozměru, oceňování klidu, času, prostoru a možnosti vyjádřit vlastní kreativitu.

Vítejte ve (staro)nových časech...

Ve filmu vystupují: Barbora Antonová, Matěj Hollan, Yvonna Gaillyová, Jan Hollan, Lucie Černická, Ludmila Chrášťanská, Emilio Dvořák, Miluše Kubíčková, Anna Kozáková, Dominika Douděrová, Alena Suchánková, Lukáš Bubela, Jiří Koreš, Petr Oukropec, Revolta, Lucie a Kristina - Kokoza, Milan Smrž, Petr Kubala, Zdenka Malotová, Robin Čumpelík, Lenka Papadakisová, Kateřina Jonášová, Lubomír Kolíbal, Václav Cílek, Jiří Zemánek a Václav Havel.

 

 

Námět: Kateřina Jonášová, Lenka Papadakisová, Stanislav Miler

Scénář a režie: Václav Kučera

Kameraman a výkonný producent: Libor Kozák

Střih: Vilém Šrail

Zvuk: Stanislav Miler

Producentka: Lenka Papadakisová

Hudba: ZRNÍ

 

Premiéra: 16. září 2013 kino MAT

Stopáž: 65 minut.

Trailer je ke stažení ZDE.


Termíny projekcí v regionech v rámci našich diskusních pořadů Příběhy nové kultury najdete ZDE.

Velké veřejné projekce:

17. 10. 2013 - COOLTOUR, Multižánrové centrum Ostrava, předvoj koncertu kapely ZRNÍ, od 19:00, více ZDE

21. 10. 2013 - Kavárna Už Jsme Doma, od 19:00

18. 11. 2013 - Kino Atlas, od 18:00, vstupné 110 Kč

Další komunitní projekce se odehrály v:

Mníšek pod Brdy

Ústí nad Labem

A odehrají se v nejbližší době v:

Kutná Hora

Chrudim

Ústí nad Orlicí

Praha

Nižbor

Lednice

Brno

Olomouc

Karlovy Vary

Praha - Era svět

Kněžice

 

VÝZVA: Pokud máte zájem promítat film ve svém společenství, kontaktujte nás: Kateřina Jonášová, katerina.jonasova@ucimesepribehy.cz, +420 775 230 823. Film má potenciál spojovat lidi změnového nastavení. Využijte toho prosím k dobrému sdílení a tvorbě.

Děkujeme za pomoc a odbornou spolupráci: Jaroslavu Kuchařovi, Janu Brabcovi, Petru Borovcovi, Davidu Bartůškovi, Janu Michaelu Kubínovi, Dušanu Jurčíkovi, Aleně Suchánkové a Jiřímu Zemánkovi

 

Fotografie z natáčení


Oproti rychlo-spotřební dominující kultuře se po celém světě a v České republice začíná objevovat řada lidí, kteří odmítají ničit přírodu, vztahy, ducha, krásu, diverzitu. Ačkoli o sobě tito lidé mnohdy vzájemně nevědí, podle sociologů a filosofů tvoří nový stupeň kultury nazývaný integrální kultura, hnutí pomalých nebo kultura kulturně kreativních. Tito lidé - integrovaní, kulturně kreativní či pomalí - nalézají svou životaschopnou a inspirující alternativu, která nahrazuje konzumně orientovaný životní způsob většinové společnosti.

Náš dokumentární film navazuje na téma filmu “Cultural Creatives” režiséra Fogela Frigyese. Objevujeme vědomě kulturně tvořivé lidi v českých podmínkách. Tedy osobnosti, kteří se hluboce zajímají o problémy současnosti, berou život do svých rukou a nalézají způsob, jak dělat věci jinak než je zavedeno současným ekonomicko-politickým systémem. Narozdíl od většiny národa jsou - pokud jde o naše vlastní možnosti k proměně budoucnosti - tito "tvořiví osvícenci" optimisté. Hledají a zkoušejí alternativní způsoby v různých oblastech života a zjišťují, že fungují.

Část těchto lidí postupně přibírá do svého života další témata, až je změna jejich životního stylu komplexní a většinou tak zahrnuje i duchovní rozměr. Jsou to lidé s integrovaným komplexním pohledem, který zahrnuje péči o sebe, své okolí, ale i žití v souladu s proklamovanými ideály a bytí ve vědomí globálních souvislostí a důsledků každého malého či lokálního činění.

Film vychází z osobních příběhů protagonistů a především ze zobrazení konkrétních aktivit a konkrétních projektů. Jde nám o zobrazení toho, že věci mohou fungovat zdola, že každý je strůjcem svého životního smyslu a že spolupráce a práce pro potřeby svého okolí, své komunity přináší radost a naplnění. Dokument je navíc vyjádřením naší úcty k tomu, co prospěšného, inovativního a tvořivého v Česku kontinuálně a s hlubokou životní zkušeností vzniklo a vzniká. Dokument chce inspirovat k aktivní účasti na občanském životě, k tvořivosti a zodpovědnosti vůči sobě a svému okolí. Chce ostatní probudit z pasivního hudrování a pomoci jim k získání vědomí, že změnu k dobrému, či dokonce kulturní změnu, můžeme očekávat hlavně - či pouze? - sami od sebe.

 

Doporučujeme ke shlédutí

Impulsem, který upozorňuje na totéž téma v celosvětovém kontextu, je pro nás dokumentární film maďarského sociologa Revoluce kulturně kreativních

 

 

PROTAGONISTÉ A PROTAGONISTKY

MILAN SMRŽ, Praha a teepee les u Plzně, akademik, vydavatel knih nového paradigmatu - časopis GEMMA, tahoun tématu ekologické energetiky a soběstačnosti.

LÍDA CHRÁŠŤANSKÁ, Nesměň, zakladatelka centra spirituálního rozvoje v Nesměni, zakladatelka a šiřitelka "tanců dávných tradic".

ALENA SUCHÁNKOVÁ, Růžďka u Valašského Meziříčí, permakultura, komunita,nezisková organizace PermaNet, regionální soběstačnost- potraviny, energie, LETS systém, komunita v obci, šíření LETS, síťování lidí. Vize- vytvářet a zkoušet zda fungují pomalé, komplexní a měkké přístupy k životu.

YVONNA GAILLYOVÁ A MATĚJ HOLLAN, Brno, dlouholetá ekoložka a aktivistka, kontinuální zkušenost, podpora Hostětína a místní moštárny, místního šetrného bydlení, žitá soběstačnost, http://hostetin.veronica.cz/. Rodinné propojení na Matěje Hollana, občanského aktivistu v kreativním sdružení Brnění.

ŽÁCI ZŠ KNĚŽICE, Kněžice, jak se chovají děti, které jsou vychovávány v hodnotách integrované, soběstačné obce. Jak málo stačí... Vzdělávání rodičů skrze děti, kněžická malotřídka, velmi inspirativni forma výuky na vesnické škole, podpora domácích zvyků. www.zsknezice.estranky.cz

LUCIE ČERNICKÁ, Třeboňsko, občanské sdruženíVespolek, Montessori programy pro děti, ekovýchova, péče o krajinu, obnova tradic, řemesel na vsi, ekocentrum, lesní školka.

STUDENTKY WALDORFSKÉ ZÁKLADNÍ ŠKOLY V PRAŽSKÝCH JINONICÍCH ANNA KOZÁKOVÁ / DOMINIKA DOUDĚROVÁ, Praha, dvě dvanáctileté dívky vytáhly do boje proti bilboardům u škol, již druhým rokem organizují petice a demonstrace, velmi angažované

MILUŠE KUBÍČKOVÁ, Kremže, Praha, nestorka, znalkyně a propagátorka eurytmie a Steinerovy filosofie

KUBALOVI, Jižní Morava, soběstačně žjící inspirativní rodina, nízkonákladový dům a skromný způsob života, ochota se podělit. Jejich krátké video na www.svobodnydomek.cz.

KOKOZA, Praha, dvě mladé ženy dříve pracující v neziskové vzdělávací organizaci Tereza, nyní podnikají v domácím kompostování a panelákovém pěstování plodin a bylinek. Připravuji projekt komunitní zahrady a kompostu v areálu nákupního centra Pankrác.

REVOLTA, Frýdek-Místek, rapper, iniciativa koncertů a života bez cigaret, trávy, alkoholu

EMILIO DVOŘÁK, Ústí nad Labem, kulturní aktivista z Ústí nad Labem, patnáct let vydává kulturní měsíčník Přehledy, organizuje festivaly

JIŘÍ ZEMÁNEK, Praha, Jižní Čechy, myslitel integrální kultury, filosof kulturní změny, vypravěč a poutník.

LUBOMÍR KOLÍBAL, Dharmagaya, Světlá nad Sázavou, Praha a jeho nakladatelství DharmaGaia, které vydalo některé důležité knihy týkající se změny paradigmatu - F. Capra "Bod obratu", Geomancie a integrální kultura, David Abram "Kouzlo smyslů" ad.

VÁCLAV CÍLEK, Praha, zástupce popularizace vědy, zpomalovač a hledač vztahů lidí s krajinou, popularizátor a autor textů o současné krizi.

PETR OUKROPEC, impresário ochotnického spolu Těchonice

JIŘÍ KOREŠ, předseda sdružení Vaváky, o.s., které působí v Těchonicích a aktivně přispívá k rozvoji a oživení lokality, k uchování místního dědictví (např. místní Těchonická draha) a snaží se zapojit ostatní do dění v obci.