Od května 2014 funguje projekt Učíme se příběhy pod hlavičkou nového spolku Nová kultura z.s.

 

Do listopadu 2014 se od ukončení podporovaného projektu uskutečnilo: 

:: 6 dokumentů Extra třída: spot zde

:: Dalších 20 projekcí a besed k dokumentu Žít změnu - celkem se tedy po celé České republice odehrálo 58 projekcí tohoto filmu

:: Nominace dokumentu Žít změnu na festival Jeden svět

:: Rešerše a mapování funkčních společenství po ČR

:: Setkání nad příběhy v Praze 

 

 

Práce nad záměrem, který definovalo Učíme se příběhy, probíhají dobrovolnicky.
Pokud máte zájem se do spolku jakkoli zapojit, dejte nám vědět.

Těšíme se na vás.

Kateřina Jonášová, Lenka Papadakisová, Stanislav Miler, Lumír Kolíbal

 

Mediální a vzdělávací projekt s podporou ESF

 

Příběhy - lidé - inspirace

Hledáme a mapujeme POZITIVNÍ PŘÍKLADY aktivního občanství a vztahu k lokálnímu společenství na konkrétních příbězích konkrétních lidí. Chceme tím přispět k rozvoji občanského vzdělávání a podpořit vědomí hodnoty české společnosti. Oslovujeme veřejnost a  mladé lidi formující si své životní postoje metodou učení se životních strategií z reálných příběhů reálných lidí.

Příběh. Nádherné slovo plné vzrušení a plné příslibů. Dobrý příběh je základ všeho umění. I umění žít.

Proč se máme učit z příběhů?

  • Příběh dává prostor dialogu, interpretaci, fantazii, konfrontaci našich vlastním postojů, názorů a zkušeností
  • Příběh přirozeně rozvíjí naši zvídavost a kreativitu
  • Dobrý příběh žije v nás, pracuje s naší myslí a tká pouto s naším vlastním příběhem.
  • Každý, kdo zná svůj příběh a je si vědom jeho každodenního utváření, zná i svou osobní hodnotu. Hodnotu, kterou si tím pádem nehledá venku, v souboji o pozornost.
  • Znát a sdílet svůj vlastní příběh je akt sebeuvědomění.  

Jaké příběhy vám přinášíme?

  • Příběhy lidí, kteří u nás aktivně tvoří občanskou společnost a jsou inspirací pro ostatní.
  • Tito lidé dlouhodobě pracují na svých změnových projektech, v oblasti životního prostředí, vzdělávání, kultury a umění, komunit i v obecní samosprávě, v duchovní či sociální oblasti.
  • Jejich životní příběhy jsou nabité zkušenostmi a zážitky. A my jim tímto projektem vyjadřujeme hlubokou úctu.

Vybíráme 25 inspirativních příběhů a zpracováváme je do této formy:

 

Protože inspirativních osobností je v České republice bezpočet, rozhodli jsme se mimo rámec projektu zaplňovat naši pozitivní mapu ještě medailonky lidí, kteří kontext občanské společnosti důležitým příspěvkem dotvářejí. Najdete je jako zelené body na mapě či v portrétech. 

Projekt odstartoval na podzim 2012 - vznikla metodologie, proběhla rešerše regionů, našel se redakční tým i tým regionálních manažerů a manažerek. V současné chvíli jsou vytipovány zajímavé příběhy z regionů a redakce vyráží za našimi hrdiny. Průběžně budete s jejich příběhy v různých mediálních formách na tomto webu seznamováni. Projekt končí na podzim 2013 a jeho vyvrcholením je 25 příběhů, výše zmíněný televizní dokument, regionální výstavy a besedy. Projekt sbírá příběhy a pracuje v těchto regionech: Středočeský, Plzeňský, Pardubický, Královéhradecký, Olomoucký, Jihomoravský, Zlínský, Moravskoslezský

Náš projekt se snaží propojit a zasíťovat aktivní a angažované lidi v regionech České republiky. Projekt je podpořen z Evropského sociální ho fondu a jeho garantem je společnost Expertis Praha, s. r. o. Projekt Učíme se příběhy zapojuje jak profesionální tým, tak běžné občany. Více o nás se dozvíte v sekci Tým...

Mediální výstupy jsou zpracovávány tak, aby byly přístupné široké veřejnosti, ale daly se využít i ve vzdělávacím procesu ať už jako součást občanské, nebo etické výchovy.

Pro sběr příběhů používáme metodiku orální historie, nebo životopisné vyprávění. Orální historie je typická svým demokratizujícím pojetím dějin i současnosti. Dává nám možnost reflektovat nenásilnou a neinterpretovanou formou tzv. mikrohistorii, individuální prožitky, motivace, životní strategie a každodenní běh života. Jako jedna z mála vědeckých metod pojímá člověka a jeho vyprávění, jeho zkušenosti a jeho moudrost jako svébytnou hodnotu. V rámci projektu Učíme se příběhy využíváme tuto metodu v písemném zpracování příběhů, které jdou do větší intimity. Pro rovinu inspirace pak používáme audiovizuální výstupy jako videoportréty, fotky a filmy, které jsou přístupnější mladé a rychlé generaci a mohou ji přívést k "naslouchání" a učení se z příběhů. Více o metodě orální historie najdete na vynikajícím portálu Paměť národa.

Po natočení životopisného vyprávění vyráží do terénu filmový štáb, který pro komplexnější vnímání příběhu natáčí 8-12-ti minutové videoportréty našich inspirátorů

Zároveň ve spolupráci s fotografy vznikají dokumentární a portrétní fotografie, z nichž bude stvořena putovní výstava.

Regionální výstavy a besedy
Putovní výstava fotografií a portrétů protagonistů a protagonistek příběhů z dílny vynikajícího fotografa Martina Vrabka.
Nová kultura: Projekce dokumentárního filmu o lidech nové kultury
Spolu-tvořme: Regionální sdílení a setkání s protagonisty příběhů směřující k tomu, aby vznikly nové inspirativní vztahy mezi akčními lidmi v lokálních rozměrech.

Dokumentární film Nová kultura, jehož režie se ujal Václav Kučera. Film staví vedle sebe představitele „nové kultury“ v Česku a ukazuje jejich tvoření přispívající ke kýžené společenské změně. Je obohacen o zkušenosti a názory Václava Cílka, Aleny Suchánkové, Jiřího Zemánka, Lumíra Kolíbala, Petra Oukropce, Miluše Kubíčkové.

Umíme být lidští? Spoty zobrazující občanské kompetence, tedy, co to znamená žít a tvořit ve veřejném prostoru, zdola, pro ostatní. Točíme deset krátkých 30-60ti vteřinových spotů, které podpoří občanskou tvořivost. Recesistické spoty z dílny Robina Kvapila a Davida Kočára najdete v rubrice SPOTY.

 


Libí se vám náš projekt? Chcete ho šířit dál? Tady máte nástroje.

 

Doporučení k šíření známosti webové platformy:

LIDÉ - PŘÍBĚHY - INSPIRACE: tvůrčí příběhy aktivních lidí z regionů České republiky, které možná neznáte, ale jejichž životní pouť vás nadchne a inspiruje.
Jejich životopisná vyprávění a zajímavé videovizitky najdete na www.ucimesepribehy.cz. Pokud se chcete připojit k tvorbě pozitivní mapy, přidejte se k nám! Posílejte nám své tipy na osobnosti, na které by se v našem mapování pozitivní vlny nemělo zapomínat.

 

Doporučení k šíření přes Facebook:

INSPIRACE k lokální tvorbě nového - tvůrčí příběhy aktivních lidí z regionů České republiky, které možná neznáte, ale jejichž životní pouť vás nadchne a inspiruje.
Jejich životopisná vyprávění a zajímavé videovizitky najdete na www.ucimesepribehy.cz. Pokud se chcete připojit k tvorbě pozitivní mapy, přidejte se k nám! Posílejte nám své tipy na osobnosti, na které by se v našem mapování pozitivní vlny nemělo zapomínat.

www.facebook.com/pages/Učíme-se-příběhy-pozitivní-vlna/336190303143053?ref=ts&fref=ts

 

Logo v barevné variantě

 

Logo v černobílé variantě

Leták ke stažení v pdf ZDE.

Tisková zpráva k průběhu projektu ke stažení ZDE.

Tisková zpráva k výsledkům projektu ke stažení ZDE.

Prezentace ke stažení ZDE.

 

Bannery ke stažení

 

 

Děkujeme za jakékoli sdílení.

Kateřina Jonášová, Lenka Papadakisová a celý tým Učíme se příběhy