Aktuálně > Aktuality > Ekologika v San Francisku - část IV.

Ekologika v San Francisku - část IV.

V České republice i na Slovensku často hovoříme s přáteli a spolupracovníky o moderním způsobu života, inovacích, technologiích, vztahu k ekologii, zdravých potravinách, soběstačnosti a dalším. Z nadšení potom přinášíme menší nápady i velké vize, jak dělat věci v Česku i Slovensku otevřeněji a jinak. Mnoho lidí sdílí naše postoje, ale zřejmě stále více lidí si myslí, že je to nereálná utopie nebo to prostě nejde. Osobně často říkám, že to, o čem se s přáteli nahlas bavíme, je "nový mainstream".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EKO je naprosto LOGICKÉ

Měl jsem obrovské štěstí, že jsem dostal novou pracovní nabídku a mohl odjet - nadechnout se jiného vzduchu, poznat nové prostředí, zajímavé lidi, trendy vznikající v Silicon Valley (pozn.: o tom v dalším článku) a zejména se pokusit získat nadhled nad tím vším, co se v České republice děje i tím, jaké myšlenky s přáteli sdílíme. Často nemám chuť nikoho přesvědčovat o nějakých pravdách, ale spíše mě baví sdílet příběhy - naslouchat příběhům ostatním a sdílet ty své. Zkusím proto v pár odstavcích přiblížit EKO a naprosto LOGICKÉ prostředí města San Francisco, státu Kalifornie z pohledu běžného návštěvníka a obyvatele města.

Baví mě to, že je jedno jestli, jste komunista, socialista, liberál, anarchista, nebo hippies, protože většina lidí, politických stran, institucí zde má k ekologii naprosto přirozený vztah. Politické strany, společnosti a zejména běžný obyvatel Kalifornie vnímá ekologii jako běžný a moderní způsob života. To je potom znát na kvalitě produktů, služeb, obchodech, dopravě a celkovém prostředí. Pro Američany je tady mnoho věcí naprosto běžnou záležitostí, ale já si zejména u některých služeb připadám, jak když kluk z Dalekého Východu přijede po roku 1989 do Západního Německa. Ať si myslí, kdo chce, co chce, ale - "naše země nevzkvétá", jak řekl jednou Václav Havel. V eko-logické a moderním způsobu života v České republice to rozhodně platí dodnes. Tím neříkám, že ve Spojených státech je vše ideální - to vůbec ne, protože ekonomicko-politický systém založený pouze spotřebě a neustálém růstu všeho je globálním problémem číslo jedna, který není dlouhodobě udržitelný a řítí se do obrovské propasti. Věřím, že toto je zřejmé stále většímu množství lidí ve Spojených státech i České republice.

Ruší se skládky a vznikají místo nich nové parky

San Francisco má hodně kvalitní recyklační program, jehož proces začal již v letech 1980 - 1981, kdy San Francisco bylo v čele mnoha celosvětových diskuzí o novém a přirozeném životním prostředí (pozn. což cituji doslova z oficiálních stránek). San Francisco potom přišlo s koncepčním řešením - nazvaným SF Recycling program. V reálu to funguje tak, že na kraji města je ukrytá obrovská recyklační fabrika. Ve městě je zpoplatněn výkup odpadu - plechovek, plastu, papíru, skla, kovů, apod. Po městě vidíte chodit chudé lidi či homeless, kteří sbírají plechovky, plastové láhve a úhledně jej třídí do obrovských pytlů. Odváží je potom na recyklační linku a denně tak inkasují okolo 20-25 dolarů. Veškerý biologický odpad je už leta zvykem šrotovat v domácím odpadu nebo mít vlastní kompost u domu - třeba i na malinkaté zahrádce. Netoxický - ekologický odpad se potom naváží do kopců, kde se tím rovnají svahy a staví se na tom nové domy. Veškeré toxické materiály, oleje, apod. lze na zavolání odevzdat speciálnímu recyklačnímu týmu. Staré nátěrové hmoty odebírá většina prodejen s barvami - později se recyklují a vyrábí se z nich recyklované barvy, které jsou potom o něco levnější. Většina pitné vody přichází do San Franciska z nedalekého Lake Tahoe. Ve městě funguje městská čistička, která vyčištěnou vodu vypouští čístou do oceánu. Větší problém má potom Los Angelos, které k mému zděšení takřka nemá vlastní vodu a vše se posílá z obrovských jezer speciálně vybudovaným umělým 700 km dlouhým kanálem, jenž je v několika částech poháněn obrovskými pumpami. Dovedete si představit, že např. posíláme pitnou vodu z ČR do Chorvatska? V Los Angelos pak probíhá speciální osvěta a nejrůznější akce, jak přimět obyvatele šetřit vodou, např. jsou zde dotované záchody se speciálními nádržemi na jedno spláchnutí cca. 1,6 galonu (cca 6 litrů).

Soběstačnost v energetice je myšlena vážně

V San Francisku vznikl speciální městský program - GoSolar San Francisco, který má zaúkol motivovat a podporvat solární instalace. Dalším programem je potom SF CleanPower, který si klade za úkol prodávat elektřinu pouze z místních obnovitelných zdrojů. Programy a dotace působí velice důvěryhodně a transparentně. Věřím, že San Francisco se v průběhu dalších let stane jedním ze světových leaderů v moderní, udržitelné a ekologické energetice podobně jako to dokázují s koncepcí odpadů či ekologickou dopravou ve městě. Před pár lety byla dokončena "přehrada" s názvem Sunset Solar Project - instalováním 25 000 solárních panelů na 480 000 čtverečních stop (45 000 m2) - 5megawattový závod se tím více než ztrojnásobil. Okolí San Franciska je hodně větrné, takže se zde testují malé domovní větrníky pro vlastní výrobu elektřiny. Představte si něco jako bojler s teplou vodou, tak toto bude zařízení, které vám v budoucnu bude vyrábět elektřinu ze slunce, větru či jinou technologií a vy ji budete okamžitě spotřebovávat. Na kopcích v okolí San Franciska jsou potom velká pole s větrníky na výrobu elektřiny. Posledním městským programem, o kterém vím, je recyklace použitého stolního oleje pro přepočet na bionaftu, kterou používají všechny městské hybridní autobusy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Síť obchodů, kde nekoupíte produkty od Coca Coly

Je pro mě přijemným zjištěním, že Kalifornie je potravinově soběstačná a produkuje obrovské množství potravin a biopotravin - ovoce, zeleniny a např. je jedním z největších vývozců rýže. Kvallitní potraviny jsou zde označovány ORGANIC, toto označení má velké množství produktů a možná i většina. Zároveň produkty kupujete s vědomím, že tomu můžete naprosto důvěřovat. Fascinují mě samo-obsluhy - velké supermarkety, kde mají jen zdravé potraviny, RAW stravu. To znamená, že Coca Colu a další globálně nezdravé potraviny, jenž nám huntují těla, tam vůbec nenajdete. V České republice jsou dobře známy prodejny Country Life, tak si bez nadsázky představte, že Country Life je k dispozici v každém větším městě v České republice - samo-obsluha je stejně velká jako dnešní TESCO, koupíte tam levné a vysoce kvalitní organické produkty, regály jsou z přírodních materiálů a obsluha je na vás extrémně přijemná a s úsměvem. V tomto ohledu je zde zdravá, kvalitní a dobrá strava opravdu nový mainstream! Každá návštěva těchto obchodů např. s názvem Traders Joe's mě nutí k širšímu zamyšlení: "Proč Česká republika už není potravinově soběstačná? Proč nemáme kvalitní potraviny? Proč u nás neexistuje podobná síť obchodů? Proč ládujeme naši půdu a potraviny chemií? Proč si to lidé nechají libit." Následně si i sám v duchu odpovídám: "Protože většina proto nic nedělá, jen tupě nadává, netvoří, lidé stagnují a myslí si, že to nejde. Přitom je to všechno na nás, co si necháme líbit. Zkouším si například představit, jak se 3 milióny lidí najednou odpojí od ČEZu nebo přestanou chodit do TESCO, protože je to drahé nebo se to nedá jíst. To by byla revoluční - evoluce." Usměju se připitoměle sám pro sebe a jdu dál. Jen mě mrzí, že na to lidé zatím nemají pořádně odvahu a více otevřenou mysl.

Hybridní elektromobily a sdílení jako naprosto běžná součást dopravy

Celá Bay Area - tj. města San Francisco, Berkeley a Oakland mají historicky takřka dokonale ekologickou městskou dopravu. Většina z nás si při pohledu na nějaký film či reklamu pořízenou v San Franciscu vybaví strmé kopce a staré tramvaje, tak těmi je tady protkaná celá čtvrť Downtown a okolí. Celé město je potom pokryto rozsáhnou sítí trolejbusů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barevné San Francisco

 

S potěším zjištuji, že velké množství z nich je vyrobeno a dodáno z České republiky. "Když už máme takhle šikovné lidi, tak bychom mohli podobné eko-logické dopravní koncepty a zákazky rozvíjet i u nás,", znovu mě v duchu napadá. Městem jezdí už několik let hybridní autobusy a ještě k tomu tankují pouze bionaftu. Městskou hromadnou dopravu potom doplňuje několik linek tramvaje a tzv. BARTu  - něco jako naše metro. Vše na elektřinu nebo s maximálním využitím dostupných zelených technologií. Moc se mi líbí, jak koncepčně zde projekty vznikají. Možná je to také tím, že San Francisco je na kraji Silicon Valley, odkud proudí moderní myšlení a technologie do celého americko - mainstreamového světa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trolejbus české výroby

Velice úspěšnou službou a dopravní možností jsou v SF sdílené taxi služby, jedna z nich se jmenuje LYFT (více zde www.lyft.me). Funguje to tak, že si zaregistrujete a stanete se veřejným řidičem. Své auto si potom místo na střeše umístěném Taxi, označíte růžovým knírkem, který je na ulici velice výrazný a v tu chvilku si vás může kdokoliv zastavit či zavolat, podobně jako je to u běžných taxíků. V České republice bych doporučil podobnou vznikající službu s globálním přesahem www.liftago.com. Zkusme to u nás taky.

Jezdí zde obrovské množství aut na elektřinu a zejména hybridních automobilů. To už není, že si řeknete: "To možná jednou to přijde a budeme jezdit tichými auty s minimální spotřebou," sem už to přišlo. Americké rodiny začínají přemýšlet jinak a místo velkých nenažraných amerických jeepů kupují japonskou Toytotu. Každý týden tady vidíte na ulici někde projet elektromobil Tesla a autosalon Tesly je zde samozřejmostí podobně jako u nás Škodovka, např. i německá BMW má svou pobočku pro výzkum a vývoj v oblasti nových technologií v Silicon Valley.

Čistý elektrobus v centru města

Tuto část vyprávění musím skončit neskromným přáním - abychom se v naší zemi zbavili toho zvláštního zeleného komplexu a přijali eko-logiku jako  moderní způsob životního stylu. Výborné by bylo najít v sobě odvahu komunikovat s vedením měst, institucí, úřadů, které mají podobné koncepční zkušenosti - nechat se inspirovat a přitom do toho namíchávat českou chytrost bez té divné "vychcanosti" a nezneužívání dobrých myšlenek a technologií vždy v něčí prospěch. Věřte, že stačí napsat slušný e-mail z ulice a říci: "Děláte to dobře. Mohli bychom se s vámi poradit a zeptat se na…?" tak vám určitě někdo odpoví a pozve na schůzku.

Robin Čumpelík, San Francisco, Kalifornie