Alena Malíková

„Nebojte se a otevřete se spolupráci.

  • ekoporadkyně se specializací na biopotraviny a vztah mezi ekozemědělcem a spotřebitelem
  • vede Regionální centrum Pro Bio Moravská brána v Novém Jičíně
  • v současnosti pracuje v Bioinstitutu se sídlem v Olomouci na dvou projektech - nosný projekt Ekozemědělci přírodě věnovaný přesahu ekologického hospodaření k ochraně přírody a spolupracuje na projektu, který se zabývá dodržováním Evropské úmluvy o krajině
  • propojovatelka a podporovatelka projektu Lidé lidem (www.dalekoodprahy.cz)
  • iniciátorka a organizátorka projektu Komunitou podporované zemědělství
  • iniciátorka a organizátorka projektu Vzdělávání za účelem vytvoření komunity sedlák-spotřebitel financovaný ESF
  • její příběh zpracovali: Zdeňka Brychtová (rozhovor), Alena Suchánková (regionální koordinátorka), video z dílny Marka Bogdanoviče a foto od Martina Vrabka.
  • všechny materiály uveřejňujeme se souhlasem protagonistů

Chcete se inspirovat příběhem Aleny Malíkové? Čtěte více.

Videoportrét

Ke čtení

"Začněme se vzájemně opravdu vnímat."

Co na srdci, to na jazyku. Ačkoli se to na první pohled nezdá, Alenu Malíkovou, skromnou, jemnou dámu, ekoporadkyni se zaměřením na vztahy mezi ekozemědělci a spotřebiteli, bych po setkání s ní charakterizovala právě tímto příslovím. Je zajímavé, jakou cestou se může vyvíjet charakter člověka, který byl podle svých slov za mlada nevýraznou “spící” bytostí, kterou nic nebavilo, která nic neřešila, neměla žádné plány ani vize do budoucna. Alena Malíková je ososbnost, která se prý pomalu probouzí a spoustu otázek si zpětně zodpovídá. Je to žena se smyslem pro humor, neuvěřitelným množstvím pokory, úcty, skromnosti. Žena, která se nepotřebuje pod práci, kterou za sebou zanechá, podepsat. Jedno jí však zůstalo: dodnes neplánuje, nemá vize do budoucna a cítí, že je to tak správně. Život se mění, lidé se mění, podmínky k životu se mění a Alena Malíková se tomu snaží přizpůsobit, přijímá život takový, jaký je, a všechny impulsy tak, jak přicházejí. Pro Alenu Malíkovou není důležitý rozum, ale intuice, ne boj, ale spolupráce, ne plán, ale spontánnost. Aleno Malíková, jste žena s velkým Ž a já Vám děkuji za společné setkání, které pro mě bylo velkou radostí a inspirací.
Zdeňka Brychtová

Celý text

Fotogalerie

Diskutuj na téma