Milan Kazda

"Pokud je to v lidských silách, tak to zvládneme."

  • je již 14 let starostou středočeských Kněžic, obce oceněné prestižní Evropskou cenou za energetickou efektivnost
  • právě tady vzniká unikátní konglomerát soběstačnosti – energetické, potravinové, občanské
  • Kněžice se díky houževnatosti Milana Kazdy mohou pyšnit unikátní bioplynkou, v níž obecní odpad zpracovávají na místně využitelnou energii, ale třeba i vlastním domem pro seniory a vznikající prodejnou lokálních potravin
  • do Kněžic jezdí autobusy českých i zahraničních hostů za inspirací

  • jeho příběh zpracovali: Kateřina Jonášová (rozhovor), Robin Čumpelík (regionální koordinátor), Václav Kučera (video), Martin Vrabko (foto)
  • všechny materiály uveřejňujeme se souhlasem protagonistů

Chcete se inspirovat příběhem Milana Kazdy? Čtěte více.

Videoportrét

Ke čtení

Když je to v lidských silách, tak to zvládneme...

Milan Kazda je již 14 let starostou středočeských Kněžic, vsi, která leží přesně v místech, kde se polabská úrodná rovina přelamuje do zvlněného Českého ráje. Těžko byste odhadli, že právě tady vzniká unikátní konglomerát soběstačnosti – energetické, potravinové, občanské. Kněžice se mohou pyšnit vlastním domem pro seniory, unikátní bioplynkou, v níž obecní odpad zpracovávají na místně využitelnou energii. Do Kněžic jezdí autobusy českých i zahraničních hostů za inspirací. Ale Kněžice se pýchou příliš nenadýmají. Jsou si – v čele se starostou – vědomy, že nic není zadarmo a že všechno záleží na lidské vůli, vytrvalosti a věrnosti své vizi.

Celý text

Fotogalerie

Diskutuj na téma