Alena Suchánková

Alena Suchánková, regionální manažerka pro Zlínský a Moravskoslezský kraj

Můj příběh: Příběh Aleny Suchánkové připravuje jako jeden z našich 25 velkých příběhů

Můj projekt

Je dobré navštívit naše stránky www.permanet.cz a pořádně si je projít, ale ani tam není všechno, chystáme nové stránky. Náš projekt je hodně košatý, ve smyslu komplexnosti změny způsobu života, zabíháme do oblastí experimentu s životním prostředím, sociálními formami soužití i jiný přístupem k ekonomice. Dostali jsme se k němu přirozeným vývojem, přes zdraví, rodinné zátěže, výchovu dětí, snahu o snížení nákladů na bydlení a jídlo, přes lásku k zahradám a živému umění, po pochopení nutnosti pěstovat si vlastní potraviny, zajistit si vlastní energii a mít blízko spolupracující bytůstky, se kterými si vzájemně pomáháme a učíme se spolu žít. Není to  vůbec lehké, zvlášť ta komunita je zrovna teď pořádný oříšek. Jsout to všechno moc fajn lidi, ale je v nás spousta strachu, nedůvěry. Přitom to co tvoříme, je motivováno tím, že současné společnosti se moc věřit nedá a tak chcem vytvořit jiný model, menší, lidštější, přehlednější. Taky část naší vlastní rodiny nám zpočátku změnu nepřála a používala veškeré páky k tomu nás zastavit, ale naštěstí jich neměla moc :-). Velký dík patří mému tatínkovi a jeho paní, kteří nás od začátku podporovali a uhlazovali napětí mezi námi a našimi dětmi. Jinak jsme příjemně překvapeni příznivými reakcemi okolí i zájem o naše aktivity, které se tak hezky v našem okolí rozbíhají.

Můj vztah k regionu

Brno, ve kterém jsem žila čtyřicet šest let, moc nemusím, připadá mi že se vyprazdňuje. Asi to souvisí s mou potřebou změny. Lidé na Valašsku, kam jsme se před dvěma roky přestěhovali jsou víc uzemnění, dá se s nimi lépe spolupracovat, všechno tu má lidšťější rozměr, od radnice přes poštu, obchod i autobusovou dopravu až k sousedským vztahům. Miluji zdejší krajinu. Vesnici, kde žijeme teprve dva roky zatím spíš oťukávám, bylo pár nezávazných schůzek, ale první pořádné rande nás teprve v brzké době čeká, chystáme v dubnu komunitní plánování přírodní školní zahrady.

Lidi, které vybíráme

Mám ráda lidi, nejlíp je mi s těmi, kteří jsou pozitivně naladění, jsou hledači a  tvůrci různých alternativních způsobů života. Největší radost mám, když najdeme podobné zájmy a můžeme je nějak propojit, ale ještě větší radost mi udělá, když chtějí sdílet své nápady a zkušenosti s ostatními, když se nebojí výzev, které to přináší. Zkrátka vybírám si ty lidi, kteří vědí, že jsme všichni vlnkami na společném oceánu a jaký si ho děláme, takový ho máme...

Mé inspirace:

Chci cestovat, ale jednak ještě zápasím s tím, že s angličtinou jsem začala až ve čtyřiceti a jde mi do hlavy pomalu, mám obavy že bez ní budu ve světě ztracená.

Skotsko-Findhorn, http://www.findhorn.org/

Itálii-Damanhur, http://www.damanhur.org/a

Farmu naší kamarádky http://www.casadelleerbe.it

Wales-Centrum alternativních rechnologiíí, http://www.cat.org.uk/

Brazilské permakulturní farmy v oblasti Goias http://www.altoparaiso.go.gov.br/