Ondřej Horák

Ondřej Horák (25+)

Místo: Praha, Středočeský kraj

Čím se zabývá: Kurátor, lektor a galerijní animátor. Autor výstavních a prezentačních projektů. Provozoval Galerii Benzinka, která se nacházela v prostorách bývalé benzinky u Slaného. Iniciátor přednáškového cyklu Místa počinu, jenž se věnoval dějinám českých výstavních prostor. Autor pořadu Křeslo pro hosta, který představoval klasiky současného českého umění koncem nultých let v pražském Meet Factory. Vedoucí lektorského oddělení Galerie Středočeského kraje (2009-11).

______________________________________________________________________________

Proč doporučuji: Ondřeje Horáka jsem měla možnost poznat jako prezentátora na Konferenci Re:publikum, možnosti spolupráce s publikem ve 21. století, pořádanou Divadlem Archa. Fakt, že umění lze lidem přiblížit nejrůznějšími originálními metodami a novým přístupem, museli už jen z povahy tématu konference naplnit všichni prezentující zástupci veřejné umělecké činnosti po celé ČR. Ondřej Horák si mě však získal spojením umění, originálního nápadu a sociální společnosti. Proto ho považuji za zajímavou a přínosnou osobnost v oblasti profesionálního umění.

Aktuální projekty a aktivity: Ondřej Horák své projekty cílí  na různé skupiny publika - od dětí přes obyvatele věznic či určitých lokalit až po seniory. Projekt zaměřený na děti byl například v rámci Gasktour, kdy jezdil londýnský double decker středočeským krajem a seznamoval děti se současným výtvarným uměním. Umělci jako např. finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého – Jiří Franta a David Böhm – pomalovali povrch autobusu a do obrazu ukryli díla významných výtvarníků. Součástí projektu byla take hra Umělecké střevo – kdy vzal Horák děti do „vnitřností“ galerie či do depozitáře. Jiný projekt cílený na seniory byl založený na tom, že Ondřej Horák zapůjčoval seniorům domu obrazy, které v galerii ležely již několik let. Podstata byla založená na tom, že staří lidé měli možnost s obrazy navázat vztah a později o nich byli schopni vyprávět i několik desítek minut. V projektu Benzinka, který trval čtyři roky, měl ambici navázat aktivní kontakt s obyvateli Slaného. Vznikaly zde různé site-specific a performance. Lokální obyvatelstvo projekt však nepřijalo. V současnosti pracuje Ondřej Horák jako autor prezentačních aktivit Ceny Jindřicha Chalupeckého a v galerii Tranzitdisplay. 

Odkaz:  www.facebook.com/tranzitdisplay

Doporučuje:  Zdeňka Brychtová