Zuzana Derflerová Brázdová

Prof. MUDr. Zuzana Derflerová Brázdová, DrSc. (56)

Místo: Brno, Jihomoravský kraj

Její přínos: Velmi aktivní osobnost jak na poli medicínském ve svém tématu výživa a výživová politika, tak na poli občanském


Proč doporučuji: Říká se o ní, že je renesanční ženou a že je úspěšná ve všem, do čeho se pustí. Bývalá prorektorka Masarykovy univerzity, vědecká pracovnice, přední odbornice na komunitní výživu. Kromě úspěchů na poli odborném se angažuje i občansky.

Aktuální projekty a aktivity: Naše přední odbornice na komunitní výživu se narodila v lékařské rodině. Po gymnáziu zvítězila rodinná tradice - přihlásila se na brněnskou medicínu, kde promovala v roce 1982. Souběžně ještě dva roky studovala na lesnické fakultě. Po promoci byla zaměstnána na oddělení ergonomie Lesnické fakulty Mendelovy lesnické a zemědělské univerzity, kde působila do roku 1985.

Po mateřské dovolené v roce 1987 nastoupila na katedru hygieny a epidemiologie, pozdější Ústav preventivního lékařství Lékařské fakulty MU Brno, a začala se zabývat výživou. Habilitovala se v roce 1993, profesorkou byla jmenována v roce 2001. V témž roce obhájila titul DrSc. na Univerzitě Karlově. Od roku 1998 do roku 2007 byla prorektorkou Masarykovy univerzity v Brně.

Dnes působí jako konzultantka a poradkyně Světové zdravotnické organizace v sekci výživové politiky a výživových doporučení. Na svém kontě má desítky odborných článků a publikací z oblasti medicíny a výživy. Za svůj nejvýznačnější text považuje „Výživová doporučení WHO CINDI pro evropský region“ z roku 2000, který jako vedoucí autorského týmu zpracovala před lety v Kodani. Svůj jednostránkový manuál co dávat jíst a pít uzbeckým dětem v ohrožujících situacích zase ve špinavých a pomačkaných kopiích několikrát potkala na téměř absurdních místech ve střední Asii, předloni dokonce kdesi vysoko v Pamíru.

Je talentovaná nejen v medicíně, ale také v hudbě a sportu. Žije v Brně se svým současným partnerem - hercem a režisérem Františkem Derflerem, se synem Daliborem. Autorka publikací o výživě a stravování.

Kontakty a další informace:

http://zdravi.e15.cz/rozhovory/predstavujeme/370577

http://www.b-tv.cz/ptame-se-za-vas.html?ep=2269

ČT rozhovor Před půlnocí

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095690193-pred-pulnoci/313281381940030/

Vystoupení na TEDx 2011

http://tedxbrno.cz/2011/tedxbrno2010/zuzana-derflerova-brazdova-co-musi-umet-expert-v-terenu/show.en.html

Doporučuje: Jasna Flamiková