Tomáš Mitáček

Ing. Tomáš Mitáček (45)

Místo: Čejkovice, Jihomoravský kraj

Jeho přínos: Patří mezi průkopníky kontrolovaného ekologického zemědělství v České republice. Sonnentor, s. r. o., je česká firma , která se zabývá převážně výrobou bio-čajů a bio-koření z toho nejlepšího, co v přírodě najdete. Základním motivem je zpracování a výroba produktů z kontrolovaného ekologického zemědělství – jakožto jediná možná alternativa průmyslovému velkozemědělství se všemi jeho problémy, jako jsou nadprodukce, potravinové skandály, týrání zvířat, znečištění biosféry a genové manipulace.

________________________________________________________________________________

Proč doporučuji:  Dlouholetý „misionář  biokvality“  a přírodních postupů při zemědělské produkci. Oživuje tzv. braunfield oblasti – staré plochy, které jsou již nepotřebné a hyzdí krajinu. Má velké ideály, které nese i na venkově (i bez intelektuálního zázemí velkoměsta, hledá řešení - nehledá problémy, bystostně žije ekologicky a bytostně vyznává úctu k zaměstnanci a k člověku. Každý den musí stát za to, aby zítra již mohl „zemřít“.

Aktuální projekty a aktivity: V Hostišové lidé z Baobabů upravili prostor pro setkávání, na kterém postavili rozhlednu, dětské hřiště a experimentální slamný domek. Na tomto místě pořádají každoročně festival Baobaby, kde je skvěle propojena alternativa a veřejnost. Mladé lidi i přitahuje hudební festival na hlavní scéně, ve stanu je zároveň bohatý program z oblasti alternativ, který přitahuje publikum zblízka i z dálky.  Letos pořádají kurzy - Šetrné hospodaření s vodou, Venkovní hliněné objekty (už 31. 5.-2. 6.) Stavby z přírodních materiálů (7.-9. 6.). Příští Baobabyfest má být 10. 8. 2013.

Odkaz: www.sonnentor.cz

Doporučuje: David Bartůšek