Jihomoravský kraj

Jihomoravský kraj, zdroj: Wikipedia

Dávno (Jan Skácel)
Hle jižní Morava kraj meruněk a vína
a Janíčka tu v písni zabili
a u jezírka blízko Podivína
střevíček bílý víly ztratily

A kdo se do luk vydá stane u té vody
po které pluje leknínový květ
jako hrst sněhu jako tělo víly
a němá pověst starodávných let

Na jižní Moravě
(Miroslav Florian)
Když z mraků chladný deštík lil se
a v Čechách bylo sychravo,
já po tobě vždy roztoužil se,
slunečná jižní Moravo.

Po slunci prah jsem, které sladký
ve víně plamen zapálí,
děvčatům nachem vznítí šátky,
divoké vzbudí cimbály.

Neměl jsem zdání, že tak brzy
navštívím líbeznou tu zem;
hleděla matka skrze slzy,
jak šel jsem s černým kufříkem.

Ej, vojna, vojna! Mrzlo, lilo,
vítr hnal ve tvář závěje...
Když se však slunce v mlhách skrylo,
já v lidských srdcích našel je.

A bývalo i hrozně na vinici
Na věky sami Černé
Oldřich Mikulášeo
nás zachránila Dozrál vinohrad
pod tíhou hroznů čas se sklání

Krásné jho (Oldřich Mikulášek)
Podzime
v zemi moravské
tam dole!

Javor u lesa
jak jantarový šperk,
plno ňader
pod révovým listím,
sladkost z řep,
že zemdlívá až kraj
po šťastném porodu,
zpod víček jenom podvečer,
vzdálený štěkot psa
a ještě vzdálenější
- hej, hore – z bud,
kde zbylo loňského.

Oh, porazte mne, chlapci,
porazte,
táhlostí zpěvu,
drsností vína,
rád k té zemi padnu,
k plnému tělu ženy,
však luna líná
velce zlíbá mě,
že proberu se k ránu
v úsvitu z perletě –
a rosou křtěn
jak znova narozený
na seně nebo na slámě
pocítím v srdci jho –
čehosi krásného
jak člověk první,
první na světě.

Pro Učíme se příběhy esenci namíchala Jasna Flamiková (více o Jasně v sekci Tým).

Krajské město:  Brno
Rozloha:  7196,5 km²
Počet obyvatel:  1 166 313
Hustota zalidnění:  162 obyvatelé/km²
Nejvyšší bod:  Čupec (819 m. n. m.)
Počet okresů:  7
Počet správních obvodů obcí s rozšířenou působností:  21
Počet správních obvodů obcí s pověřeným úřadem:  34

Informace na Krajském úřadě Jihomoravského kraje.

Jihomoravský kraj existoval už v Československu od roku 1960 do roku 1990. Byl větší než současný Jihomoravský kraj, patřily k němu i části dnešních krajů Vysočina, Olomouckého a Zlínského. Podnebí patří k nejteplejším v Česku, proto se zde nejvíce daří vinné révě (přes 96 % vinic v Česku leží právě na jižní Moravě). Nejvýznamnější roli v hospodářství má strojírenský průmysl. Centrem strojírenského průmyslu je Brno, jež je důležitým železničním i silničním uzlem. V Brně je řada veřejných vysokých škol - Janáčkova akademie múzických umění, Masarykova univerzita, Mendelova univerzita v Brně, Univerzita obrany, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno a Vysoké učení technické. 
Specifika kraje: Prehistorické doby proslavily jižní Moravu více než jiné části dnešního Česka. Dolní Věstonice, u nichž se našly známé památky z doby lovců mamutů (a věstonická Venuše), leží právě zde. Na jižní Moravě bylo jedno z center Velkomoravské říše v 8. a 9. století. Jednou ze světově nejproslulejších událostí je také bitva tří císařů u Slavkova 2. 12. 1805, v níž francouzský císař Napoleon porazil spojená vojska rakouského císaře Františka a ruského cara Alexandra.

Zdroj: Wikipedia

Vyškovská oblast
Vyškov se podílí na zlepšení úrovně matematického vzdělání (v rámci Evropy patříme mezi ty horší státy s technickým vzděláním) a svým žákům nabízí studium na ZŠ s rozšířenou výukou matematiky a hudební výchovy.  Po ulicích Vyškova se prochází slečna s Australským honáckým psem, což je jedna z nejinteligentnějších psích ras a její chov vyžaduje značně zkušenosti a píli. Bilboard se Zuzanou Roithovou

Místní podpořili v prezidentských volbách menšinovou kandidátku paní Zuzanu Roithovou a její přízni jsou stále nakloněni skrze billboardy, které nehodlají zatím odstavit.

Cesta autobusem překračující tři hodiny intenzivně posiluje energetickou stránku člověka, jeho mysl a jeho pozitivní přístup k životu. Člověk si odpočine, je imunní vůči stresu venkovního prostoru a pokud cestuje směr Praha - Vyškov, má téměř zaručeno, že pojede s příjemným a dobře naladěným řidičem.

Ve Vyškově se nabízí k pronájmu byty v krásné Cukrovarské vile, která svým vzezřením představuje téměř nejideálnější místo k životu.
Byty v Cukrovarské vile jsou k pronájmu.
Ve vyškovském Kulturním domě dětí a mládeže vědí, že v jednoduchosti je krása, proto si před vchod postavili jednoduchou, nápaditou a především obsahově velmi promyšlenou ceduli, která každému jasně říká o co tady komu jde.

V Bohdalicích u Vyškova je zvykem, že pokud nejste doma a přijde vám jakákoli zásilka, vždy se najde nějaká sousedka či soused, kdo poštu převezme a vám tak ušetří cestu a čas.

V Bohdalicích u Vyškova jezdí bílá dodávka s klaksonem, která vám příjemným hlasem prozpěvuje a nabízí peřiny či kůže, které doveze přímo před váš dům.  

Zprávu podala Zdeňka Brychtová (více o ní v sekci Tým).


Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj, zdraj: Wikipedia Krajské město:  Hradec Králové
Rozloha:  4758 km²
Počet obyvatel:  553 856
Hustota zalidnění:  116 obyvatel/km²
Nejvyšší bod:  Sněžka (1602 m. n. m.)
Počet okresů:  5
Počet správních obvodů obcí s rozšířenou působností:  15
Počet správních obvodů obcí s pověřeným úřadem:  35

Informace na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje.

Kraj patří ke krajům bohatým na kontrasty, co se týče přírody, drsnějšího povětří, ale i bohatsví a chudoby obyvatel. Východní čechy mají tradičně vyšší nezaměstnanost a v řadě lokalit nejsou právě ideální rozptylové podmínky. Zima je tu delší a tvrdší. Některé vlivy se odrážejí v psychickém rozpoložení obyvatel.  Přesto je zde řada osobností, která se o něco snaží a úspěšně vzdoruje „blbé náladě“. Jsou to kraje s duchovní a uměleckou tradicí. Lidé zde jsou zvyklí si pomáhat a vytvářet si navzájem vlastní kulturu a zábavu. Narodilo se zde a žilo mnoho výtvarných umělců a slavných hudebníků. Kraj oplývá řadou architektonických památek a přírodních skvostů. Některá města jsou přímo baštami kulturního dění.

Lidé na vsích jsou poněkud dlouhodobě zanedbáváni a osvětu do nich často přinášejí „uprchlíci“ z velkých měst či zcestovalí rodáci. Velkou nadějí jsou mladí lidé, jsou daleko otevřenější než jejich rodiče, kteří přijímají jen velmi těžko a pomalu cokoliv nového, anebo lidé přicházejícího zvenčí. Řada lidí se snaží o alternativnější způsoby života, ochranu přírody, harmonii, soulad a nastartování komunikace a společenského života. Vše je o lidech.

Pro Učíme se příběhy zpracovala Veronika Šrek Bromová (více se o ní dozvíte v sekci Tým).

Mezi turisty nejnavštěvovanější místa patří Krkonošský národní park s nejvyšší horou České republiky Sněžkou (1602 m. n. m.) nebo pramenem největší české řeky Labe, NPR Adršpašsko-teplické skály nebo Prachovské skály se skalními městy, barokní hospitál Kuks, klášter v Broumově, Babiččino údolí v Ratibořicích, zoo se safari ve Dvoře Králové nad Labem, Třebechovický betlém v Třebechovicích pod Orebem, hrad Kost, zámky v Náchodě, Častolovicích, Opočně, Novém Městě nad Metují a Rychnově nad Kněžnou; pevnostní město Josefov.
Specifika kraje: Rozsáhlé roviny křídové tabule Polabí silně kontrastují s nejvyšším pohořím Čech, Krkonošemi a Orlickými horami. Oblast je protkaná říčkami a řekami povodí Labe, které jsou na jaře vydatně syceny vodou z horských pokrývek, které vydají každoročně kolem miliardy litrů. Z hlediska zásob pitné vody se jedná o region, jenž je v případě nižších letních srážek nejvíce ohrožen jejím nedostatkem.

Zdroj: Wikipedia


Moravskoslezský kraj

Co to ti chachaři mají na Moravskoslezském kraji?
V Ostravě dusno, v Opavě lip, bo nas to tady bavi jak cyp.
Beskyde, Beskyde, kdo po tobě ide. Turista z Brna či Prahy, no ten je nám tu drahý.
Okolo Frýdku cestička a na ní se zelená travička. Kdopak ji otrávil, zabarvil do reze?
Neptaj sa, to přec ta inverze. Z Těšína odjíždí vlaky co čtvrthodinu,
játra tu tvrdnou, dneska zas nespočinu. I když nám došlo uhlí, svaly nám v železo ztuhly.
Odry, Odry, Odry, zdálky jste tak modrý a zblízka jste zelený, jak vojenský haleny.
Na Libavé na hrázi oficír se prochází.
Příroda je překrásná, žije se tu blaze, co vy o tom víte, když jste pořád v Praze.

Takto místní atmosféru vidí naše regionální manažerka Alena Suchánková (více o ní v sekci Tým).

Krajské město:  OstravaMoravskoslezský kraj, zdroj: Wikipedia
Rozloha:  5427 km²
Počet obyvatel:  1 230 613
Hustota zalidnění:  227 obyvatel/km²
Nejvyšší bod:  Praděd (1491 m. n. m.)
Počet okresů:  6
Počet správních obvodů obcí s rozšířenou působností:  22
Počet správních obvodů obcí s pověřeným úřadem:  30

Informace na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje.

Moravskoslezský kraj je jedním ze 14 vyšších územních samosprávných celků v Česku. Z větší části leží v Českém Slezsku, zbývající část zabírá sever Moravy. Na území kraje se nacházejí čtyři euroregiony – Beskydy, Praděd, Silesia a Těšínské Slezsko.

Horopisně leží území kraje na rozhraní Českého masivu a vnějších Západních Karpat. Nejvyšším pohořím je Hrubý Jeseník (Praděd, 1491 m. n. m.). Na jihovýchodním konci kraje se zvedají Moravskoslezské Beskydy (Lysá hora, 1323 m. n. m.).
Za Rakouska-Uherska náležela většina území současného kraje ke Slezskému vévodství, z malé části k Moravskému markrabství, Hlučínsko bylo součástí pruské provincie Slezska. Po vzniku Československa náležela většina kraje k Zemi Slezské. Kraj má třetí nejvyšší počet obyvatel ze všech českých krajů a po Praze nejvyšší hustotu zalidnění, vysoce převyšující republikový průměr.
Díky ložiskům černého uhlí v ostravsko-karvinské pánvi a na ně vázaným hutním a dalším průmyslem patřila tato část kraje už za Rakouska-Uherska k nejdůležitějším průmyslovým oblastem. V souvislosti s útlumem těžkého průmyslu zde značně roste nezaměstnanost. Dlouho bude také trvat obnova poškozeného životního prostředí. Moravskoslezský kraj patří mezi oblasti s nejvíce poškozeným životním prostředím v České republice a v některých parametrech i v celé Evropě Vysoká koncentrace těžkého průmyslu je dlouhodobě příčinou silně znečištěného ovzduší. Ve znečištění rakovinotvorným benzopyrenem patří podle měření Českého hydrometeorologického ústavu k nejzamořenějším oblastem České republiky.
Na území se nacházejí čtyři vysoké školy (Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Ostravská univerzita, Slezská univerzita v Opavě a Vysoká škola podnikání), které svými 13 fakultami zabezpečují výuku pro více než 38 tisíc studentů.
Specifika kraje: I když je kraj spojován především s průmyslovým Ostravskem, nacházejí se zde i cenné přírodní oblasti: Beskydy, Jeseníky a Poodří. Kromě toho je zde 131 maloplošných chráněných území.

Zdroj: Wikipedia


Olomoucký kraj

Oloucký kraj, zdroj: Wikipedia

Olomouc je velké město
Lidé jsou tu zdvořilí
Muzea a galerie
Obejdeme za chvíli
Uč se, lide, vzdělávej se
Co zde poznáš, neztratíš

Olomouc
(Karel Plíhal)
Občas se mi stane,
což mě vyvede vždy z míry,
když mi někdo řekne pane,
ač mám teprv dvacet čtyry,
to se asi něco děje,
to se asi něco mění,
když si zajdu na koleje,
už tam tolik známých není.

Jen ta Olomouc je stále stejná,
holubů se snáší hejna nad radnicí,
jež mi vzala kamarády ztuhlé v gala,
je stejnej pohled na dvojice namačkané u Trojice,
jen vzpomínek je mnohem více a příjemně bolí.

Občas se mi stane, že se přistihnu,
jak kráčím po té cestě vyšlapané,
i když stále nevím za čím,
to se asi něco děje,
to se asi něco mění,
více zajímá mě kde je ta,
co zatím se mnou není.

Pro Učíme se příběhy esenci namíchala Jasna Flamiková (více o Jasně v sekci Tým).

Krajské město:  Olomouc
Rozloha:  5267 km²
Počet obyvatel:  638 638
Hustota zalidnění:  121 obyvatel/km²
Nejvyšší bod:  Praděd (1491 m. n. m.)
Počet okresů:  5
Počet správních obvodů obcí s rozšířenou působností:  13
Počet správních obvodů obcí s pověřeným úřadem: 20

Informace na Krajském úřadě Olomouckého kraje.

O nejvyšší moravské pohoří Hrubý Jeseník (Praděd, 1491 m. n. m.) se Olomoucký kraj dělí se sousedním Moravskoslezským krajem. Od severu k jihu krajem protéká řeka Morava. V Olomouckém kraji leží nejhlubší propast v Česku, Hranická propast (−289,5 m), jež je zároveň nejhlubší propastí ve střední Evropě.
Olomouc v minulosti soupeřila s Brnem o vedoucí postavení na Moravě. Už za Přemyslovců byla Morava rozdělena na úděl Olomoucký, Brněnský a Znojemský. Nejvíce obyvatel pracuje v průmyslu (zpracovatelsko-strojírenský, kovodělný, elektrické a optické přístroje). Plochy zemědělské půdy jsou rozsáhlé. V Olomouci se nachází také jedna z nejstarších tramvajových sítí s historicky první výhybkou na území ČR.
Specifika kraje: Celý kraj je atypický. U Hranic s Polskem je nížina, pak Jeseníky a na jihu opět nížinatý povrch doplněný typickými bohatými Hanáckými městy. Dále: Olomouc je sídlem arcibiskupství křesťanské i pravoslavné církve, spravujícího zhruba celou Moravu a České Slezsko.

Zdroj: Wikipedia


Pardubický kraj

Pardubický kraj, zdroj: WikipediaKrajské město:  Pardubice
Rozloha:  4519 km²
Počet obyvatel:  516 411
Hustota zalidnění:  114 obyvatel/km²
Nejvyšší bod:  Králický Sněžník (1424 m. n. m.)
Počet okresů:  6
Počet správních obvodů obcí s rozšířenou působností:  15
Počet správních obvodů obcí s pověřeným úřadem:  26

Kraj patří ke krajům bohatým na kontrasty, co se týče přírody, drsnějšího povětří, ale i bohatsví a chudoby obyvatel. Východní čechy mají tradičně vyšší nezaměstnanost a v řadě lokalit nejsou právě ideální rozptylové podmínky. Zima je tu delší a tvrdší. Některé vlivy se odrážejí v psychickém rozpoložení obyvatel.  Přesto je zde řada osobností, která se o něco snaží a úspěšně vzdoruje „blbé náladě“. Jsou to kraje s duchovní a uměleckou tradicí. Lidé zde jsou zvyklí si pomáhat a vytvářet si navzájem vlastní kulturu a zábavu. Narodilo se zde a žilo mnoho výtvarných umělců a slavných hudebníků. Kraj oplývá řadou architektonických památek a přírodních skvostů. Některá města jsou přímo baštami kulturního dění.

Lidé na vsích jsou poněkud dlouhodobě zanedbáváni a osvětu do nich často přinášejí „uprchlíci“ z velkých měst či zcestovalí rodáci. Velkou nadějí jsou mladí lidé, jsou daleko otevřenější než jejich rodiče, kteří přijímají jen velmi těžko a pomalu cokoliv nového, anebo lidé přicházejícího zvenčí. Řada lidí se snaží o alternativnější způsoby života, ochranu přírody, harmonii, soulad a nastartování komunikace a společenského života. Vše je o lidech.

Pro Učíme se příběhy zpracovala Veronika Šrek Bromová (více se o ní dozvíte v sekci Tým).

Informace na Krajském úřadě Pardubického kraje.

Většinu území kraje tvoří pahorkatiny a vrchoviny přecházející do nížin kolem Labe. Na hranici s Polskem se tyčí třetí nejvyšší pohoří v Česku, masiv Králického Sněžníku. Na něj k severozápadu navazují Orlické hory. Na jihu začíná Železnými horami a Žďárskými vrchy Českomoravská vysočina. Větší část území kraje odvodňuje Labe, nejdelší řekou na území kraje je levobřežní labský přítok Chrudimka. Krajem prochází hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem.
Nejsilnější výrobní odvětví je všeobecné strojírenství, dále pak průmysl textilní, oděvní, kožedělný, nejvyšší podíl na celostátní produkci má průmysl chemický. Významný je ale i zemědělský sektor - z celkové rozlohy kraje zaujímá zemědělská půda 60,75 %, lesy 29 % a vodní plochy 1,35 %. Nejúrodnější oblast je Polabská nížina. Postupně se v kraji rozvíjí i cestovní ruch.

Zdroj: Wikipedia


Plzeňský kraj

Krajské město:  PlzeňPlzeňský kraj, zdroj: Wikipedia
Rozloha:  7561 km²
Počet obyvatel:  571 709
Hustota zalidnění:  76 obyvatel/km²
Nejvyšší bod:  Velká Mokrůvka (1370 m. n. m.)/Blatný vrch (1370 m. n. m.)
Počet okresů:  7
Počet správních obvodů obcí s rozšířenou působností:  15
Počet správních obvodů obcí s pověřeným úřadem:  35

Informace na Krajském úřadě Plzeňského kraje.

Plzeňský kraj se rozprostírá na jihozápadě České republiky. Nejdelší hranici má na jihozápadě se SRN (Bavorskem). Velmi výhodná je poloha regionu, nachází se na spojnici mezi hlavním městem Prahou a zeměmi západní Evropy. Svou rozlohou je třetím největším krajem v České republice, avšak počtem obyvatel se řadí na deváté místo ze čtrnácti. Na celkovém počtu obyvatel České republiky se podílí jen 5,4 %, proto je po sousedním Jihočeském kraji druhým nejméně zalidněným krajem v České republice.

Centrem kraje je město Plzeň, hospodářská, kulturní i společenská metropole celých západních Čech. Město si získalo světový věhlas především výrobou piva značky Plzeňský Prazdroj. Historický střed města na soutoku čtyř řek byl díky značnému množství zachovalých památek prohlášen městskou památkovou rezervací. V současnosti je Plzeň čtvrtým největším městem České republiky, sídlí zde Západočeská univerzita a biskupství. Kromě Plzně plní funkci významných center také okresní města Klatovy, Domažlice, Tachov a Rokycany.

V kraji působí řada významných firem z oblasti strojírenství, výroby alkoholických nápojů, keramické výroby či energetiky. V rámci České republiky se při porovnání HDP na jednoho obyvatele řadí mezi ekonomicky vyspělejší regiony, a to zejména díky vysoké ekonomické výkonnosti města Plzně, kde je soustředěna téměř třetina průmyslových subjektů.

Značnou část území kraje pokrývají zalesněná pohoří, z nichž nejvýznamnější jsou Šumava na jihu, Český les na jihozápadě a Brdy na východě území. Krajinu obohacují též četné vodní plochy jako je Hracholuská přehrada na řece Mži, soustava Boleveckých rybníků na okraji města Plzně a rybníky jižního Plzeňska. Celé území je oblíbenou a vyhledávanou turistickou destinací.

Zdroj: Wikipedia, Turistura.cz, Businessinfo.cz


Středočeský kraj

Znak Středočeského kraje, zdroj: WikipediaKrajské město:  Praha
Rozloha:  11 014 km²
Počet obyvatel:  1 279 345
Hustota zalidnění:  116 obyvatel/km²
Nejvyšší bod:  Tok (865 m. n. m.)
Počet okresů:  12
Počet správních obvodů obcí s rozšířenou působností:  26
Počet správních obvodů obcí s pověřeným úřadem:  55

Informace na Krajském úřadě Středočeského kraje.

Středočeský kraj má kromě Prahy nejhustší, ale také nejpřetíženější dopravní síť v republice. Své zastoupení v kraji má i vodní doprava. Stěžejními průmyslovými odvětvími jsou strojírenství, chemie a potravinářství. Škoda Mladá Boleslav se stala podnikem celostátního významu. Zemědělská výroba těží z vynikajících přírodních podmínek v severovýchodní části kraje, kraj vyniká hlavně rostlinnou výrobou – pěstováním pšenice, ječmene, cukrové řepy, brambor, v příměstských částech ovoce, zeleniny a okrasných rostlin. Rozvíjí se pěstování energetických plodin, zejména řepky olejky.
Specifika kraje: Na území Středočeského kraje se nachází množství významných historicky cenných památek a několik chráněných krajinných oblastí. Největší koncentrací památek se vyznačuje město Kutná Hora, které bylo zapsáno do Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Nejcennější přírodní oblast kraje představuje CHKO Křivoklátsko, jež figuruje na seznamu biosférických rezervací a je jedním ze dvou adeptů na vyhlášení nového národního parku. Mezi další významné oblasti patří CHKO Kokořínsko, Český kras, Český ráj a Blaník.

Zdroj: Wikipedia


Zlínský kraj

 

Ve Zlíně u Bati tam jsou lidi bohatý, všude jinde chudí, tak už to tu chodí.
Dú Valaši dú hore dědinú, maj košulky čistý, jedni volí ODS, druzí komunisty.
Když sa buček zelená Valach pěknú ženku má. A ja su dcerka z Lidečka a já si hledám synečka.
Všude sú jen valaši, a ti sotva haraší. Já chci za muže ALE jenom valašského KRÁLE.
Vizovice Vizovice, tu mi chutná slivovice, když jí hodně vypiju, du dom, než mi nabijú.
V černobílém kraji Čunka rádi mají. Někdo se jim diví, jsou tu těžko živí.
Valmez, Moravské Athény, fabrikám tu trčí komíny a antény.
Rožnovské hodiny smutně bijú, nevím co mám dodat více, snad už jenom Slušovice...

Takto Zlínsko vidí Alena Suchánková, místní regionální manažerka. Více o ní v sekci Tým.

Zlínský kraj je jeden ze 14 vyšších územních samosprávných celků v České republice. Nachází se v její východní až jihovýchodní části, podobnou polohu má i v rámci Moravy.

Krajské město:  Zlín
Zlínský kraj, zdroj: WikipediaRozloha:  3964 km²
Počet obyvatel:  589 030
Hustota zalidnění:  149 obyvatel/km²

Nejvyšší bod:  Čertův mlýn (1206 m. n. m.)
Počet okresů:  4
Počet správních obvodů obcí s rozšířenou působností:  13
Počet správních obvodů obcí s pověřeným úřadem:  25

Informace na Krajském úřadě Zlínského kraje.

Horopisně náleží území kraje k západním Karpatům. Podstatná část území je kopcovitá či hornatá. Území kraje odvodňují řeka Morava a její přítoky (Bečva a Olšava). Morava se vlévá do Dunaje, který její vody odvádí do Černého moře. Okrajové části kraje na severu a severovýchodě odvodňuje řeka Odra do Baltského moře. Zlínský kraj má velkou rozlohu chráněného krajinného území. Velkoplošná území zahrnují dvě chráněné krajinné oblasti, Beskydy a Bílé Karpaty, jež zahrnují zhruba 30 procent území. Kromě úrodných nížin v moravských úvalech má kraj nekvalitní půdu, která se hodí spíš pro pastevectví. Průmysl je zpracovatelský a gumárenský, kovodělný a elektrotechnický. Ekonomicky patří kraj k těm zaostalejším.
Specifika kraje: Nikde v České republice nenajdete v jednom regionu tak rozmanité spektrum krajinné scenerie, folklóru, historických i technických památek jako právě ve Zlínském kraji. Žádná jiná turistická oblast nenabídne současně hory, manýristickou zahradní architekturu, lázně a vinobraní.

Zdroj: Wikipedia